Naposledy aktualizováno: 15.04.2024 18:27:36

Místní knihovna Čejč

ČTEME DĚTEM A S DĚTMI

OBRÁZEK : maminka_s_detmi.jpg

Dnes, v době kdy dětskému světu kralují odosobněné počítače, internet a televize, bychom měli začít pracovat na záchraně lidského prvku v komunikaci mezi rodiči a dětmi.

Televize dítě neobejme, nepřitulí se, neodpoví na jeho dotazy.

Četba naopakOBRÁZEK : cele_cesko_cte_kulate.jpg

* rozšiřuje slovní zásobu dětí,

* rozšiřuje jejich myšlenkové obzory

* vytváří u dětí postupně pozitivní závislost na knize.

ČTĚME DĚTEM 20 MINUT DENNĚ.

KAŽDÝ DEN!

OBRÁZEK : rosteme_s_knihou.jpgOBRÁZEK : kamaradka_knihovna.jpg

Rady a tipy pro všechny, kterým leží vztah dětí ke knihám na srdci.

* Příklady táhnou – čtoucí dospělý je pro dítě ten nejlepší příklad, že čtení knih je činnost samozřejmá a běžná součást života.

* Zapojte celou rodinu – číst dětem nemusí pouze rodiče, můžete zapojit babičky, dědečky, strýčky, tetičky… nebo starší sourozence, kterým již samostatné čtení (a čtení nahlas) nedělá problémy.

* Správný výběr – čtení vybírejte podle toho, co dítě zajímá, co ho baví, číst nahlas se dá i naučná kniha o pirátech, vesmíru, dinosaurech, traktorech, hadech, kočičkách nebo koních.

OBRÁZEK : neviteco_cist.jpg

* Staňte se herci – měňte hlasy a intonaci, šeptejte, zvyšujte hlas, vymýšlejte si.

* Vysvětlujte – je důležité, aby dítě rozumělo textu, proto nepodceňujte vysvětlování slov, která mohou být pro malého čtenáře neznámá.

* Povídejte si s dětmi o obrázcích – v knihách pro děti jsou ilustrace velmi důležité, proto je při čtení nevynechávejte. Příběh takovou „odbočkou“ nijak neutrpí.

OBRÁZEK : slonslune.jpg

* Dejte knihu dítěti do rukou – kniha má být přítelem, nikoli věcí nedotknutelnou. Pro úplně nejmenší děti jsou vhodné knihy-hračky nebo leporela s tvrdými deskami.

* Jedno místo – pro dětské knížky doma najděte jedno místo, kam je budete ukládat. Knihy půjčené  z knihovny by měly být na hromádce zvlášť.

* Čtěte pravidelně – odborníci doporučují nejméně 20 minut každý den a to v dobu, kdy na to budete mít klid a bude to pro vás i naslouchajícího potěšení. Nejvhodnější čas je prý před spaním.

OBRÁZEK : bylo-nebylo.jpg

* Motivujte slibte dítěti, že když dočte knihu, pustíte si film, který podle ní byl natočen. A nemusí jít jen o hollywoodské trháky pro starší děti, na DVD jsou třeba příběhy z Večerníčků.

Po čase si i Vaše dítě jistě najde KNIHU SVÉHO SRDCE.

OBRÁZEK : logo_kniha_meho_srdce.jpg

Příjemné chvíle nad knihou přeje Vaše knihovnice.